Wypalenie zawodowe – czym jest?
Niewątpliwie większość z nas słyszała o czymś takim jak wypalenie zawodowe. Jest to coraz powszechniejszy problem w dzisiejszym świecie, gdzie dominuje zabieganie i chęć jak największego zarobku, często kosztem naszego życia prywatnego i hobby. To wszystko sprawia, że z biegiem czasu coraz ciężej nam realizować zadania służbowe z taką pasją i skutecznością jak na początku.
Stres i wypalenie zawodowe – definicja
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Towarzyszy nam nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym, trudno jest przeżyć pojedynczy dzień zupełnie „bezstresowo” – jest o to coraz częstsze pojęcie do którego dąży spora ilość osób. Czy jest to jednak możliwe? Dokładna definicja stresu to reakcja organizmu na bodźce, które są dla niego najprościej mówiąc nieprzyjemne – powodują zaburzenie homeostazy organizmu, zakłócają jego równowagę, obciążają nasz układ nerwowy. Czynniki takie nazywamy stresorami.
\Powodują one w efekcie uwalnianie w naszym organizmie hormonów stresu, które mają niekorzystny wpływa na nasze samopoczucie i funkcjonowanie. Z kolei wypalenie zawodowe związane jest nieodłącznie ze stresem, jaki spotyka nas w pracy. Obciążające sytuacje zawodowe, nawał obowiązków lub niekorzystne relacje ze współpracownikami – to wszystko prowadzi do wypalenia zawodowego.
Najbardziej narażoną na wypalenie zawodowe grupą są zawody związane z pomaganiem innym – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni – odpowiedzialność za ludzkie życie powoduje, że jeszcze szybciej tracą oni motywację i energię do pracy.
Przyczyny wypalenie zawodowego
Przyczyny wypalenia zawodowego zależą przede wszystkim od miejsca pracy. Może ono być wynikiem jednorazowego, traumatycznego przeżycia, jednak o wiele częściej wynika z chronicznych problemów z pracy. Czynniki takie jak nadmiar pracy, zła organizacja pracy, duża odpowiedzialność czy zła atmosfera wśród pracowników wpływają na pojawienie się wypalenia zawodowego.
Objawy wypalenia zawodowego
Objawy jakie pojawiają się podczas tego stanu, możemy podzielić na dwie grupy: fizyczne i psychiczne. Do fizycznych symptomów należą przede wszystkim osłabienie, brak energii, szybka męczliwość, zaburzenia snu, koszmary senne, senność w ciągu dnia, bóle pleców i bóle psychosomatyczne, zaburzenia apetytu i wahania wagi ciała.
Z kolei objawy ze sfery psychicznej zawierają brak wiary we własne możliwości, agresja lub zobojętnienie, negatywne nastawienie do życia i do wykonywanej pracy, utrata szacunku do własnej osoby, niechęć do kontaktu z innymi ludźmi. Są to oczywiście przykładowe objawy mogące pojawić się w przebiegu wypalenia zawodowego, każda osoba przechodzi ten stan na swój indywidualny sposób. Jednak wszystkie pojawiające się symptomy możemy jednoznacznie zakwalifikować jako negatywne.
Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?
Zdecydowanie łatwiej zapobiegać wypaleniu zawodowemu, niż w późniejszym czasie mierzyć się z jego konsekwencjami. Warto przede wszystkim udać się na dłuższy urlop lub zmniejszyć wymiar godzinowy naszej pracy w momencie, kiedy czujemy pierwsze niepokojące nas objawy. W przypadku, gdy problemem jest atmosfera panująca w miejscu pracy, najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja ze stanowiska w takiej firmie.
W przypadku, kiedy objawy wypalenia zawodowego stają się bardzo uciążliwe i uniemożliwiają wykonywanie pracy zarobkowej lub przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, najlepszym wyjściem jest udanie się do specjalisty.
Wizyta u psychologa lub psychiatry z pewnością pomoże w walce z problemem, ponieważ są to specjaliści, którzy na co dzień spotykają się z takimi sprawami. Wiedzą oni najlepiej, jak przy pomocy psychoterapii lub leków polepszyć warunki funkcjonowania w chwili, kiedy nie jesteśmy w stanie już sami sobie pomóc.