To wyłącznie Twoja wina

Często coaching napotyka na ”ścianę” w kliencie, która objawia się tym, że klient całego zła tego świata doszukuje się w okolicznościach, na jakie w życiu napotkał. Zwykle brak odpowiedniego wykształcenia to wina nauczycieli, bo w szkole źle nauczali, brak własnego mieszkania to zwykle wina rodziców, bo mu nie kupili, brak samochodu, to wina państwa, bo podatki są za wysokie i on nadal na auto nie może sobie pozwolić. I tak to się ciągnie w nieskończoność. Taka osoba zapętla się w swoich oczekiwaniach od rzeczywistości, a tak naprawdę to nic nie daje.

Coching – jesteś odpowiedzialny za swoje życie

Trenerzy rozwoju osobistego regularnie wskazują na fakt, że każdy człowiek sam jest odpowiedzialny za całokształt swojego życia. I jeśli klient sam tego nie zrozumie, to żadem coaching nie pomoże. Bo warto przypomnieć, że coaching nie jest od tego, aby motywować klienta, lecz jedynie po to, aby pokazać mu wielość perspektyw, z których na danym etapie życia może skorzystać. Dlatego, jeśli pojawiają się w Twojej głowie myśli, aby odpowiedzialność za swoje niedociągnięcia życiowe przerzucać na innych, to wiedz, że jesteś w błędzie.

Często mówicie, że coś było niesprawiedliwe, bo rodzice mieli dwójkę dzieci, a zainwestowali tylko w jedno z nich, jemu też podarowali w spadku dom, samochód oraz firmę. I co z tego? Postaraj się odpowiedzieć sobie na to pytanie. Co z tego? Przecież każdy może dysponować swoim majątkiem tak, jak zechce. Jeśli zrobił coś nie po Twojej myśli, przyjmij to i zajmij się jedynie sobą w taki sposób, abyś sam osiągnął w życiu znacznie więcej. Nic nikomu nie jesteś dzięki temu winien.

Tak naprawdę, z punktu widzenia szeroko pojętego rozwoju osobistego, jest to najbardziej komfortowa sytuacja z możliwych. Raczej słabo jest przejąć sukces po kimś. Ale wypracowanie sobie własnej drogi do sukcesu jest już czymś wyjątkowym. Sukces osiągnięty na takiej drodze smakuje lepiej, pełniej, jest po prostu znakomity!

Twoje życie w Twoich rękach

Rozwój osobisty bardzo mocno akcentuje dzisiaj, że to, co sam osiągniesz jest nie tylko znacznie bardziej docenione, ale w niezwykle solidny sposób buduje Twoją pewność siebie, poczucie własnej wartości, a także powoduje znacznie lepsze relacje z innymi ludźmi choćby już z tego powodu, że aby coś osiągnąć potrzebujesz do tego innych ludzi. I istotą takiego działania są właśnie relacje.

To pozwoli Ci na pozostanie sobą – fajnym człowiekiem, który sam pnie się do wszystkiego bez obarczania winą innych. Dlatego zapamiętaj – Twoje życie zależy wyłącznie od Ciebie. Więc nie narzekaj, tylko zacznij działać już dziś!