samorozwój

Samorozwój

Samorozwój poprawia jakość życia i istotnie wpływa na osiągnięcie sukcesu i własną psychikę. Już od narodzin każdy zaczyna się rozwijać, jednak na pewnym etapie życia, gdy kończy studia i podejmuje pracę zatrzymuje go często rutyna. na czym polega i co nam daje samorozwój?

Na czym polega samorozwój?

Samorozwój to doskonalenie siebie, swoich umiejętności. W mediach społecznościowych na każdym kroku można oglądać dokonania innych ludzi, którzy nieustannie się tym chwalą. W pewnej chwili, każdy marzy o tym, aby coś zmienić i zaczyna się inspirować właśnie tym tematem. Można przeznaczyć na to dowolną ilość czasu, ale trzeba chcieć – to jedyny warunek, aby osiągnąć sukces.

Co nam daje samorozwój?

Samorozwój poprawia jakość życia i istotnie wpływa na osiągnięcie sukcesu i własną psychikę. Już od narodzin każdy zaczyna się rozwijać, jednak na pewnym etapie życia, gdy kończy studia i podejmuje pracę zatrzymuje go często rutyna. Wtedy każdy dzień wygląda tak samo, a człowiek traci wszelkie aspiracje życiowe. Chyba każdy w swoim życiu miał moment zwątpienia.

Może nie od razu depresję, ale chwile słabości i brak ogólnej chęci pojawiają się często. Samorozwój może ukazać nowe pasje, chęć poznawania nowych rzeczy i doświadczeń, jednak i tutaj trzeba mieć motywację, która pozwoli zacząć i zrobić ten pierwszy krok w nowym kierunku.

Jak zacząć samorozwój?

Każdy kto chce się rozwinąć musi znać swoje „po co?” Czego potrzebuje i co chce osiągnąć? Określenie tych kwestii pomoże zdecydować, w którym kierunku iść. Czy samorozwój ma polegać na rozwijaniu konkretnych umiejętności? Czy chcemy podnieść kwalifikacje i dostać awans w pracy czy spróbować wielu nowych rzeczy i znaleźć swoją pasję na całe życie, a może przebranżowić się? Można wspomóc się ekspertem, który się na tym zna, a można samodzielnie działać i ruszyć do przodu. Tylko trzeba robić to powoli.

Metoda małych kroków

Metoda małych kroków jest oparta na filozofii Kaizen. To dość istotny element planowania naszego samorozwoju. Chodzi o ciągłe udoskonalanie się, kroczenie do przodu choćby powoli. Nawet jeśli cel jest wielki, dojście do niego bywa długie, ale każdy mały sukces przybliża do niego. Przykładem może być chęć założenia firmy. Nikt tego nie zrobi ot tak. Trzeba mieć pomysł, biznesplan, fundusze i wiedzę.

I te wszystkie elementy można gromadzić powoli, dzień po dniu wdrażać się, aby w końcu złożyć podpis na wniosku o firmę. Każdy cel zaczyna się od tego pierwszego kroku, a później stawia się kolejne by osiągnąć to co chcemy.

Samorozwój – inwestować w mocne czy słabe strony?

Bardzo ważne jest udoskonalenie swoich mocnych stron i kompetencji, aby osiągnąć wybrany cel. Na tym warto skupić się w pierwszej kolejności. Musimy zastanowić się na ile możemy zneutralizować nasze słabe strony, aby nie przeszkodziły nam w osiągnięciu założonego planu. Może okazać się, że nie jesteśmy w stanie ich wykluczyć całkowicie, ale sprawić, że nie będą przeszkadzać w samorealizacji. To pozwoli maksymalnie skupić się na tym, aby samorozwój polepszył nasze życie.