pozytywne myślenie

Pozytywne myślenie

Pozytywne myślenie, nastawienie do naszego życia i otaczających nas ludzi jest niezwykle istotne – czyni nas szczęśliwszymi, bardziej optymistycznymi, pomaga w realizowaniu wyznaczonych sobie celów. Myśli, słowa i wewnętrzne przekonania w mniej lub bardziej uświadomiony sposób wpływają na to, jak się zachowujemy, jaki mamy stosunek do innych osób, a przede wszystkim jak postrzegamy świat i spotykające nas wydarzenia. Dlatego myślenie w sposób pozytywny sprawia, że w pewien sposób przyciągamy przychylność innych ludzi, a także radość, szczęście i sukcesy.
 

Jak włączyć pozytywne myślenie?

Nie trzeba być urodzonym optymistą, aby zacząć myśleć pozytywnie. Możemy wprowadzić tego typu stosunek do świata w każdej chwili, praktykując pewne techniki i kroki. Złotą zasadą jest nie przejmowanie się rzeczami, na które nie mamy wpływu – nie warto zamartwiać się bez powodu, gdyż jedynym skutkiem jest pogorszenie własnego nastroju. Warto więc poszukiwać rozwiązań, a przy tym nie brać na siebie odpowiedzialności np. za złą pogodę czy korki na drodze.

Możemy także włączyć pozytywne myślenie, rozwijając swoje mocne strony i poznając siebie coraz lepiej. Warto budować w ten sposób poczucie własnej wartości i czerpać przyjemność z własnych zainteresowań, pracy i talentów. Innym aspektem jest dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie, a także poznawanie swoich emocji i reagowanie na nie tak, aby nie krzywdzić siebie i innych.

W praktykowaniu pozytywnego myślenia pomaga także pielęgnowanie ważnych dla nas relacji z rodziną czy przyjaciółmi. Istotne jest, aby zerwać ewentualne toksyczne znajomości a także nie zmuszać się do kontaktów z ludźmi, z którymi nie mamy siły lub ochoty przebywać.

Czym jest negatywne myślenie i jakie są jego skutki?

Negatywne myślenie jest całkowitym przeciwieństwem myślenia pozytywnego – to ciągły, nieprzychylny, a wręcz wrogi stosunek do świata, ludzi i siebie samego. To także nieustanne przeżywanie w myślach bolesnych sytuacji, wspomnień czy pesymistycznych scenariuszy przyszłości. Skutkiem tego typu nastawienia jest nie tylko obniżone samopoczucie, ale także napięcie emocjonalne, odczuwanie stresu i brak poczucia własnej wartości. Może to prowadzić do stanów depresyjnych lub lękowych oraz innych zaburzeń w naszej psychice.

Pozytywne myślenie – popularne cytaty

We włączeniu pozytywnego myślenia niezwykle pomocne mogą okazać się cytaty i złote myśli, które podbudują nasze samopoczucie i tchną optymizm w nasze życie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

  • „Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów” ~ L.M. Montgomery
  • „Życie nie jest problemem do rozwiązania, tylko rzeczywistością do doświadczenia” ~S. Kierkegaard
  • „Gdy wyschnie ocean oczekiwań, siądziesz przy źródle radości” ~E. Tolle
  • Żaden płatek śniegu nie spada w złe miejsce” ~Lao Tsu
  • „Umysł przypomina żyzny ogród, którym trzeba się codziennie zajmować, aby kwitł.” ~A. de Mello