Marzenia i wyznaczanie celów

Niezwykle ważne jest aby uświadomić sobie, że wszystko, co osiągamy w życiu, osiągamy to dlatego, że bardzo o to zabiegamy. Dzisiaj coaching i szeroko rozumiany rozwój osobisty mocno podkreśla, że nasze osiągnięcia są wyłącznie naszą zasługą, że jest to coś, co my wypracowaliśmy. Dlatego zwroty w stylu „Udało mi się” czy „Spełniło się moje marzenie” raczej nie są mile widziane w środowisku trenerów kompetencji miękkich, trenerów biznesu, coachów oraz szkoleniowców.

Są to zwroty, które odbierają nam poczucie sprawczości. Skoro coś mi się udało, oznacza to tyle, że samo się zrobiło, moja rola w tym była zatem żadna. Zaś zabicie poczucia sprawczości rujnuje pewność siebie i poczucie własnej wartości. Przestajemy wówczas wierzyć w siebie i takie nastawienie może zablokować nasze kolejne działania lub może nam być trudniej je podjąć.

Weź odpowiedzialność za swoje życie

Otóż jeśli masz jakieś marzenia, to one same się nie spełniają. To Ty jesteś jedyną osobą, która może spełnić Twoje marzenia, więc przestań przerzucać odpowiedzialność za to na innych. Wydaje się to na pozór bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ w razie poniesionej porażki to przecież nie my bierzemy za nią mentalną odpowiedzialność, lecz przerzucamy ją na zrządzenie losu. Jednak jest to czynnik hamujący naszą kreatywność, rozwój, kompetencje i pewność siebie.

Dlatego każdy coach będzie napierał, aby jego klienci zaczęli zmieniać terminologię stosowaną w ich codziennym życiu z takiej, która zrzuca z nich odpowiedzialność właśnie na taką, która tę odpowiedzialność tworzy jako wyznacznik realizowania ich zamierzeń i dążenia do szczęścia. Wówczas wydaje się, że wewnętrzna wartość człowieka wzrasta.

Oczywiście to nie jest prawdą, ponieważ prawdą jest to, że wartość danej osoby od początku była bardzo duża, lecz w takich momentach ona po prostu zostaje odkryta, ujawniona, zrozumiana przez samego jej posiadacza.

Nie bój się marzyć

Warto zatem, abyś zastanowił się, czy Ty masz ambitne marzenia? Ważne jest, aby marzenia zapisywać, wówczas, one bardziej zakotwiczają się w naszych umysłach i wręcz podświadomie podejmujemy takie działania, które pozwalają nam na ich realizację. A czy Ty zapisujesz swoje marzenia? Czy myślisz o nich nieustannie? Czy Twoje marzenia stają się Twoją obsesją? Czy Twoje marzenia są wielkie?

Nie bój się marzyć!!! Jest to pierwszy krok w kierunku osiągnięcia życia, o jakim marzysz! Jest to najprostszy krok w kierunku przekucia marzeń w cele, aby wreszcie zacząć działać. Nigdy nie myśl, że wielkie marzenia są wyłączne dla wielkich ludzi, bo wielcy ludzie niejednokrotnie również zaczynali marzyć jako bezdomni na ulicy.