Jak radzić sobie ze stresem
Stres, choroba naszych czasów, nieodłączny towarzysz. Nie da się uniknąć w życiu trudnych sytuacji, jednak pamiętać należy, że mogą one wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Dobrze jest więc wiedzieć jak radzić sobie ze stresem tak aby zminimalizować jego destrukcyjny wpływ.
Co to jest stres?
Stres to biologiczna reakcja organizmu na stawiane wymagania fizyczne i psychiczne. Jest to bezpośrednia odpowiedź na zagrożenie. Naszym przodkom gwarantował przetrwanie, w myśl zasady: uciekaj albo walcz i zmuszał do podejmowania określonych działań. Obecnie, występuje powszechnie, a przez to, że organizm nie nie wie jak radzić sobie ze stresem, ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem.
Stresu nie da się uniknąć. Każdy w mniejszym lub większym stopniu ma z nim styczność. Może on mieć działanie mobilizujące, jak i niestety negatywne, wzbudzające lęk, frustrację i wściekłość. Jako że każda osoba ma inny charakter, w podobnej sytuacji może zareagować dwojako.
Rodzaje i objawy stresu
Występuje kilka rozróżnień stresu. Podstawowym podziałem jest podział na eustres – mobilizujący i dystres – destruktywny. Ponadto można jeszcze mówić o stresie pourazowym, przewlekłym, krótkotrwałym, psychologicznym i oksydacyjnym.
Objawy stresu można podzielić na te fizjologiczne:
- przyspieszony oddech i tętno,
- ból w klatce piersiowej,
- wzmożona potliwość,
- suchość w gardle,
- kołatanie serca
- rozszerzone źrenice,
- wymioty i biegunka,
- zaparcia,
- wstrzymanie miesiączkowania,
- zaburzona płodność.
I psychologiczne:
- zaniżone poczucie własnej wartości,
- depresja,
- stany lękowe,
- ataki paniki,
- myśli samobójcze.
Jak radzić sobie ze stresem?
Radzenie sobie ze stresem to przede wszystkim sposoby polegające na rozładowaniu powstałego napięcia, a także zmianie nastawienia psychicznego.
Świetnym pomysłem jest regularna aktywność fizyczna. Jak podaje Amerykańska Organizacja Niepokoju i Depresji, dzięki systematycznym ćwiczeniom można obniżyć poziom napięcia, ustabilizować nastrój, poprawić humor i nastawianie, a nawet samoocenę. Wystarczy 5 minut ćwiczeń dziennie, aby zauważyć ich działanie przeciwlękowe i wspomagające w walce ze stresem. Wysiłek i aktywność fizyczna obniżają bowiem poziom hormonów stresu oraz zdecydowanie zwiększają tolerancję organizmu na bodźce stresowe. Kolejną istotna kwestią jest dbałość i pielęgnacja higieny snu.
Badania wykazały, że reakcje stresowe mogą być nasilane przez niską jakość snu. Wydzielany przez nadnercza kortyzol zachowuje się podobnie jak podczas sytuacji stresowej. Przez stres sen może być przerywany bądź w ogóle zaśnięcie może nie być możliwe. Ważne jest więc, aby przygotowując się do snu przestrzegać kilku zasad pomocnych w zrelaksowaniu się. Przede wszystkim unikać należy telewizji oraz ekranu telefonu lub tabletu.
Dobrze jest też zrelaksować się w kąpieli lub poczytać książkę. Dzięki temu mózg uspokoi się, przejdzie z trybu czujności w tryb relaksu i odprężenia, a to znacząco poprawi jakość snu. Ważne jest też, aby kłaść się dziennie o podobnych godzinach i wysypiać się około 8 godzin. Odpowiednia dieta również ma wpływ na stres. Dobrze jest unikać substancji pobudzających. Alkohol, kofeina i nikotyna ze względu na swoje właściwości powinny być całkowicie wyeliminowane albo ograniczone do minimum.
Dobrym pomysłem jest zwiększenie ilości wypijanej wody i włączenie do diety naparów ziołowych. Ograniczenie spożywania cukru jest kolejnym ważnym aspektem w walce ze stresem. Powoduje on zmęczenie i spadek energii, a to z kolei nasila sam stres.
Na pytanie jak radzić sobie ze stresem nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego warto zastosować szereg wskazówek, które wcielone w życiu i stosowane regularnie mogą znacznie zminimalizować możliwość jego wystąpienia.