Jak radzić sobie z emocjami
W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie czym są i jak radzić sobie z emocjami. Czy pamiętasz jak się czułeś pierwszego dnia w nowej pracy? Lub gdy dowiedziałeś się, że coś wygrałeś? Znasz tę ulgę, gdy zrobiłeś wszystkie założone cele i odniosłeś sukces? A może lęk i smutek, gdy dowiedziałeś się o czyjejś chorobie lub śmierci? Każde z tych odczuć pojawia jak widać w różnych sytuacjach.
Czym są emocje?
Emocje to uczucia, które towarzyszą każdemu człowiekowi na tym świecie już od pierwszych chwil życia. Mają one ogromny wpływ na wiele aspektów życiowych. Emocje można podzielić na pozytywne i negatywne i wszystkie są równe ważne. Pomagają nam zaspokajać potrzeby i mówi się o nich, że są jak drogowskazy – wskazują drogę, a bez nich nie wiedzielibyśmy jak się zachować i co zrobić. Jak sobie radzić z emocjami?
Jak działają emocje?
Są one mocno związane z psychiką, ale każda z nich może też oddziaływać na nasze ciało osobno. Chyba każdy w sytuacji stresowej zaczyna się pocić lub jego twarz wygląda jak ściana? A gdy słucha ulubionej muzyki to dostaje gęsiej skórki? Emocje są często takim właśnie impulsem, który pojawia się nagle. Jeśli nie czujemy się dobrze z konkretną osobą i nie poczujemy do niej sympatii szybko to zrozumiemy, zaczniemy się nudzić lub denerwować i mamy ochotę skończyć jak najszybciej spotkanie. Z kolei jeśli zobaczymy pająka, a mamy arachnofobię, od razu poczujemy strach i chęć walki lub ucieczki, a nasze ciało będzie spięte.
Funkcje emocji
Emocje mają różne funkcje np. adaptacyjną oraz przetrwania. To nic innego jak przystosowanie się do konkretnych sytuacji życiowych. Bo przecież każdy czuje ból, gdy cierpi z powodu straty kogoś bliskiego bądź rozstania (choć często to ukrywa i bije od niego obojętność). Gdy jesteśmy w sytuacji zagrożonej odczuwamy strach, a to pozwala nam odpowiednio zareagować i uciec, ale także zrobić coś niewiarygodnego (np. matka, która podniosła samochód, który przygniótł jej syna). Oprócz tego ma też funkcję komunikacyjną, czyli przekazywanie otoczeniu swoich intencji oraz regulowania sytuacji społecznych.
Złe emocje, czym są?
Negatywne emocje istnieją, aby nas ostrzegać. Są nieprzyjemne i często nie potrafimy sobie z nimi poradzić, ale są bardzo potrzebne. Problemem nie są one same, tylko fakt, że nie każdy je rozumie i potrafi sobie z nimi radzić. Strach (np. przed ważną rozmową, egzaminem czy przed kimś) o ile nie jest nawracający, nie będzie powodować problemów zdrowotnych. Smutek i ból po śmierci kogoś bliskiego to zupełnie normalna i potrzebna reakcja i nie trzeba ich wypierać. Niektórzy muszą się wypłakać, inni dać sobie czas, ale wszystko to sprowadza się do momentu pójścia dalej.
Jak radzić sobie z emocjami?
Nie każdy z nas potrafi jednak radzić sobie z tym co czuje. Często wypiera wiele rzeczy i nie dopuszcza do siebie wielu emocji. A to błąd. Musimy zatrzymać się na chwilę i zastanowić co czujemy i dlaczego. Jeśli to strach, frustracja czy złość można spróbować nauki oddychania. Dla wielu dość banalne, ale pomaga. Warto też zastanowić się skąd takie uczucie się wzięło. Jeśli nagle wszystko dookoła zaczyna denerwować może to znak, że potrzebujemy zaspokoić jakieś inne potrzeby, aby nie wybuchnąć złością i odzyskać kontrolę nad sytuacją?