coaching i relacje z klientem

Coaching i relacje z klientem

Coaching to partnerską relacja między klientem a coachem. Niezwykle istotne jest wzajemne zaufanie. Jak wygląda coaching i relacje z klientem? Z coachem spotykamy się po to, ażeby uzyskać efekty na których nam zależy. Pytania zadawane na sesjach coachingowych powinny nas wspierać, a przy tym przybliżać do osiągnięcia rezultatów. Pytania te pomogą nam w wyjściu z naszej strefy komfortu, a co za tym idzie możliwe będzie spełnienie marzeń i celów. 

Charakter spotkania coach – klient

Kontrakt, który coach podpisuje z klientem gwarantuje całkowite bezpieczeństwo, jak i poufność. Kontrakt reguluje pomiędzy coachem, a klientem obowiązki i prawa oby stron relacji. Coach powinien na pierwszym spotkaniu zapoznać nas że swoimi metodami pracy i upewnić się, że nam one w pełni odpowiadają. Winniśmy mieć także możliwość zasugerowania zmian w założeniach coacha na temat prowadzonych sesji. Możemy wtedy wspólnie ustalić zastosowane metody pracy. Coach musi dbać o to, aby coaching był dla nas skuteczny i jednocześnie komfortowy. 

Proces coachingowy – coaching i relacje z klientem

Istotne, aby mieć świadomość, iż w całym procesie to klient jest ekspertem od własnego życia, zaś coach to ekspert od nawiązywania relacji trenerskiej, jak i od doprowadzenia do wyznaczonych celów. Coach winien klientowi zapewniać właściwe narzędzia, celem uwolnienia jego potencjału i znalezienia najlepszych dla niego rozwiązań. Podczas spotkań coach zadaje pytania, które tyczą się wybranego obszaru pracy. 

Jak długo trwać będzie proces coachingu?

Sesje coachingowej trwają na ogół od 3 do 6 miesięcy. Zdarza się, iż trwają one krócej, albo dłużej, wszystko zależeć będzie od wyznaczonych przez klienta celów. Ludzie, którzy odnoszą sukcesy zwykle mają ciągły kontakt z coachem przez okres całego życia. Wiele osób zadaje sobie pytania:

  • Czy to możliwe, iż coaching odmieni Nasze życie?  
  • czy dzięki coachingowi poszerzymy swoją strefę komfortu, jaki zbudujemy lepsze kontakty z tym, na których nam zależy?
  • coaching pomoże nam stać się lepszą wersją samych siebie? 

Odpowiedzi na każde z wyżej zadanych pytań brzmi: tak! Jeżeli będziemy tylko właściwie zmotywowani do realizowania celów, nasze życie zmieni się z pewnością na lepsze. 

Możemy to osiągnąć także bez trenera, niemniej jednak z nim po prostu będzie nam łatwiej. Wszystko jednakże zależeć będzie od tego, w jaki sposób chcemy pracować nad własnym rozwojem. Ważne, abyśmy znaleźli swoją własną metodę na życie, tak aby osiągnąć wymarzone cele.